pl | en
Návod k použití Zvukových pohlednic z Prahy
1. S mapou lze během vyhledávání bodů na mapě pohybovat nahoru, dolů, doleva nebo doprava
2. Červenou barvou jsou označena místa, která jsou položena výše, žlutou barvou místa položená nízko.
3. U každého barevného bodu jsou uloženy zvukové nahrávky, které se otevřou v přehrávači po pravé straně společně s videem.
4. Doporučuji posluchači používat sluchátka a nastavit střední hlasitost přehrávání.
Zvukové pohlednice Prahy


Pro téma své práce jsem zvolil tzv. klidové zóny města. V Praze jsem se tedy věnoval hlavně zkoumání a zaznamenávání pražské zvukokresby, sestavené z perspektivy ambientního ticha. Zajímají mne logicky tedy hlavně zóny zeleně, parky, náměstí, zahrady, zalesněné vršky, ostrovy, nebo budovy zvukově izolované od městského ruchu, jako jsou hřbitovy, dvory a kláštery, případně další objekty a lokace, kde lze odhalit zajímavé vztahy mezi typickými hlasy města a zvukem na hranici ticha.

V každém případě nejde o encyklopedický popis města a jeho zvuků. Práce připomíná zvukový deník, výsledek aktivního poslouchání, pozorování a procházek po zvuku a po Praze. Zjistil jsem, že charakter zvuku závisí hodně na tom, v jaké výšce byla místa záznamu a proto jsem se rozhodl je rozlišit a použít dvě různé barvy bodů, vyznačených na schematické mapě.

Nahrávky vznikaly ve stejných obdobích dne, nicméně různé vlivy, například vlhkosti ovzduší, atmosférických jevů, zvuky rostlin a zvířat není naštěstí možné naprogramovat, takže krajina je živá a mění se.

Příjemný poslech.


Marcin Dymiter aka emiter, Praha září 2012__________________________________________

koncepce, terénní nahrávky a video - Marcin Dymiter
mapa - Ludomir Franczak
webová stránka - Marcin Barski

Práce na projektu Zvukové pohlednice z Prahy vznikala během mého tříměsíčního pobytu (červenec až září) v rezidenčním programu Galerie Školská 28, podpořeného grantem Mezinárodní Visegradské kulturní nadace VARP.
__________________________________________